Odchudzanie – jak zacząć?

Jak zacząć odchudzanie to bardzo ważny temat, dlatego przygotowałam dla Ciebie w formie podcastu, filmiku na YouTube oraz artykułu – konsumuj jak lubisz – smacznego 🙂

***Uwaga: Tekst nie jest transkryptem – jest artykułem zawierającym te same wskazówki. Filmik na YouTube również został stworzony specjalnie pod YouTube – video na dole tej strony. 

Niestety coraz więcej osób ma nadwagę i zaczyna myśleć o odchudzaniu. Kiedy na poważnie zainteresują się tematem i zaczynają szukać odpowiedzi na pytanie jak zacząć odchudzanie okazuje się, że w internecie jest milion jeden pomysłów na to, a ciągle tylko niewielkiej liczbie osób udaje się schudnąć bez efektu jojo. Myślę, ze wynika to z faktu, że chcemy bardzo szybko schudnąć i szukamy szalonych sposobów na to. A przecież nie przytyłaś wczoraj i nie schudniesz jutro.

Z tym całym biznesem odchudzającym coś jest nie tak. Niestety to, że coś wiemy nie znaczy, że się do tego stosujemy… Czy naprawdę jest ktoś kto nie wie, że jabłka są zdrowsze od Marsa? Każdy chyba też słyszał, że cukier jest pierwszym dokładającym nam kg i co z tego? skoro smakuje tak dobrze? Dobrze jest zacząć z wiedzą na temat tego, które jedzenie nam służy, ale bez przepracowania kwestii mentalnych maksymalnie zwiększasz swoje prawdopodobieństwo na porażkę. Odchudzanie zaczyna się w głowie.

Są 3 najważniejsze zmiany, których należy dokonać w sposobie myślenia jeżeli chcesz schudnąć na zawsze:

  1. Nie potrafię tego zrobić zamieniasz na Jak mogę się tego nauczyć? Jak mogę zdobyć wymagane kompetencje do schudnięcia? Jak mogę się dowiedzieć, co mam robić? – zmiana Nie potrafię na Jak mogę się nauczyć? przyniesie Ci korzyści w każdej dziedzinie Twojego życia, nie tylko w kwestii odchudzania. W dzisiejszych czasach kiedy wiedza praktycznie na każdy temat jest dostępna w Internecie, w większości przypadków za darmo, Twoim pierwszym zadaniem jest odsiewanie informacji rzetelnych od tych mało wiarygodnych. Jeżeli chodzi o odchudzanie wszelkie pomysły na szybkie schudnięcie są dla mało wiarygodne na starcie. Gdyby faktycznie gdzieś tam istniał ten wspaniały shake z kofeiny/gorzkiej pomarańczy/pestek mango/zielonej herbaty lub ziaren zielonej kawy… i co tam jeszcze jest, który sprawi, że schudniesz bez efektu jo-jo zapewniam Cię, że już dawno wszyscy by o tym mówili, a wynalazca specyfiku byłby najbogatszym człowiekiem na Ziemi, którego twarz znałby każdy, kto ma dostęp do TV lub Internetu. Zauważ też, że gdy mówisz, że czegoś nie potrafisz zamiast skupiać się na tym jak możesz się nauczyć zamykasz się, nie potrafię i już, koniec. Zadanie na dziś: Do końca dnia postaraj się mówić STOP kiedy pomyślisz Nie potrafię i zaczynaj się zastanawiać jak możesz się nauczyć.
  2. Nie mam teraz czasu na odchudzanie zamieniasz na Moje zdrowie jest priorytetem, a dbanie o siebie nie jest samolubne – pewnie nie raz słyszałaś, że nie istnieje coś takiego jak idealny moment – to prawda. I z odchudzaniem nie jest inaczej. Nie wiem, dlaczego niby poniedziałek jest lepszy od piątku? Jak chcesz zacząć to zacznij teraz. Jeżeli czekasz na poniedziałek to oznaka, że najprawdopodobniej jeszcze nie chcesz się w 100% zaangażować w cały ten proces, który ma Cię doprowadzić do jędrnych pośladków, zdrowia, realizowania swoich celów. Nie przychodzę tu, żeby Cie krytykować i oceniać. Sama nie raz zaczynałam od poniedziałków… ale po tysięcznym poniedziałku myśl Zaczynam od poniedziałku, to będzie ten dzień! wywołuje uśmiech na twarzy i staje się żartem… Czasami za naszym ciągłym odkładaniem swojego zdrowia na boczne tory stoi fałszywe myślenie o tym, że nie masz teraz czasu, bo poświęcasz się dla rodziny. Chcesz usłyszeć bolesną prawdę? Jeżeli tak bardzo myślisz o rodzinie to wiedz, że jeżeli się nie zabierzesz za swoje nawyki to Twoje dzieci będą mieć takie same gówniate nawyki jak Ty i najprawdopodobniej będą mieć te same problemy z wagą (czy chcesz, żeby Twoja córka była gruba? ja mojej tego nie życzę), wiedz też, że nawet jeśli Twoje dzieci będą fit to inne dzieci będą się z nich wyśmiewać, że mają grubą matkę (znam przykłady z życia i chociażby teraz, słusznie, każda część Twojego ciała krzyczała: To takie niesprawiedliwe! nikogo to nie obchodzi…). I co z tym zamierzasz zrobić? Przecież podłych gówniarzy nie pobijesz i nie podasz do sądu, a Twoje dziecko będzie w ciszy cierpieć, dla matki to najgorszy ból, ale mam nadzieję, że chęć oszczędzenia tego swojemu dziecku stanie się to dla Ciebie największą motywacją! Jest jeszcze sprawa starości. Jestem przerażona faktem, że moja mama, która ma dużą nadwagę nie daje się przekonać do odchudzania. Na moje stwierdzenia, że robi się coraz starsza i jeżeli by zaniemogła opieka nad nią będzie bardzo wymagająca, stwierdza, że ona od razu umrze i nikt się nią nie będzie zajmować. Jakby miała na to jakikolwiek wpływ…  
  3. Już tyle razy próbowałam schudnąć i teraz też pewnie się nie uda zamieniasz na Chociażby nie wiem ile czasu mi to miała zająć i chociażby nie wiem ile razy będę musiała się podnosić po potknięciach tym razem schudnę – to chyba najtrudniejsza zmiana do wdrożenia, bo wiele z nas żyje w przeszłości i uwielbia rozpamiętywać porażki, użalać się nad sobą. Sama znam to doskonale, ale jeżeli nie masz na coś wpływu (a jeżeli nie jesteś właścicielką wehikułu czasu to nie masz wpływu na przeszłość) przestań marnować energię na myślenie o tym. Zacznij teraz wybierać dobrze. Podziękujesz sobie za rok, za dwa, za trzy, kiedy to dzień dzisiejszy – ten, w którym postanowiłaś coś zmienić, będzie przeszłością, z której będziesz dumna 🙂 Robienie tu i teraz tego, co w przyszłości nam się opłaci przychodzi nam często z trudem przez coś co ja nazwałam luką tożsamościową. Mówiłam o tym w odcinku podcastu: 

Jak sobie poradzić z „luką tożsamościową” między teraźniejszością a przyszłością?

Zaczynaj odchudzanie od głowy, a nie od szalonych diet i katorżniczych treningów (chociaż te są często bardzo fajne). Na mojej stronie znajdziesz wiele materiałów o tym jakie aspekty należny przepracować, żeby zacząć odchudzanie ze skutkiem na zawsze:) Czytaj, słucha, oglądaj i działaj!

 

Podcast:

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: